Office notebook összeállítás

Fórumok

Kedves Mindenki!

Remélem jó helyen teszem fel lámajellegű kérdésemet. Lett egy nem annyira új notebookom, HP compaq nx 7000. 1,5GHz HP, 256MB RAM, valami nagyon alap 3D VGA, 40 GB HDD.

Szeretnék rá valamilyen Linuxot és Office csomagot, tekintettel az M$ szoftverekkel való ellátás tetemes várható költségeire. A géppel elsősorban bemutatóznék és doksikat (speckók, felhasználói, üzleti dokumentumok, stb.) írnék, leveleznék.

A kérdéseim:
1. Jó választás-e erre a célra egy XUbuntu/OOo/Mozilla összeállítás, vagy tudtok-e valami jobbat?
2. Mennyire lesz nagy szívás a jelenleg meglévő MS Office-es doksikat ezzel továbbvinni? Mennyire megy ez simán? Nem fognak fenékre ülni a partnereink, ha én egy OOo Writerrel készített Word doksikat küldök?

A válaszokat előre is köszönöm.

Hozzászólások

Én Kubuntut szoktam választani, de ez teljesen egyéni.
Egy barátom nagymamájának csináltam legutóbb egy ilyen gépet karácsonyra és a 75 éves hölgy azóta is tökéletesen tudja használni a notebookját (offiszozik, netez, faxol).
Jó választás.
(Némely notebooknál trükközni kell a WXGA, a beépített kamera és hang miatt, de ebben majd akkor segítenek neked ha felmerül a kérdés. Csak egyszer kell megcsinálni. Ja, most nézem hogy a tied nem ilyen :)

Én mindenkinek csak OOoval készített doksikat tudok küldeni.

Ahol nem nagyon strict a formátum, ott probléma nélkül elfogadják a dolgot.

Problémák akkor jönnek, ha pl. makrókat kell használni, de én olyat nem teszek.

Ha csak szöveges doksit kell küldeni, akkor elég jól bevált az rtf formátum, sok helyen még szeretik is, mert nincs hozzá makrovírus. (Lehet, hogy nem így an, de ez van a köztudatban.)

Probléma még akkor volt, ha OOImprtessel csináltam prezentációt, de Windoson kellett bemutatni, de ott persze csak Powerpoint volt. Az eltérő fontok miatt volt már, hogy szétcsúszott a prezentáció. Illetve még egy volt, hogy a Powerpoint defaultból bekapcsolja a hangeffekteket, míg az OOo Impress nem. Sajnos ez egyszer élesben derült ki....

Ezen úgy szoktam segíteni a körülményektől és a lehetőségektől függően, hogy:
a) a linuxos laptopommal tartom a prezentációt
b) átszaladok a prezentáción a bemutató Powerpointos gépen, és korrigálom a betűtípusokat
c) exportálom a bemutatót pdfbe, mert az acrobat reader linuxon és winen is ugyanúgy mutatja a bemutatót, és még van egy ki diaátmenetre is lehetőség (más bemutató effekt nem nagyon illik a szakmához.)

Csaba

Általában tökéletesen megfelel, főleg, ha figyelsz arra, hogy csak windows-os fontokat használj dokumentumokban (times new roman, arial, stb.). Szimpla szövegdokumentumoknál ami problémát okozhat, hogy az oldaltörések máshova esnek - de amikor kritikus, hogy a felépítés/forma ne sérüljön, használj .pdf-et, így elkerülhetők a problémák. Ja, és figyelj arra, hogy lendületből nehogy véletlenül .odf-et küldj el mailben :)

Egyébként elég jó a kompatibilitás, hasonló kaliberű konverziós hibák előfordulnak két különböző generációjú ms word között is.

A bemutatókkal nincs gond, én eddig csak apróbb (szabad szemmel alig látható) elcsúszásokkal találkoztam, persze a megfelelő fontokra itt is figyelni kell.

Xubuntu jó választásnak tűnik erre a gépre, sőt, szerintem az Ubuntu is szépen működne - bár a memória lehet, hogy egy picit szűkös.

Én linuxon, openoffice alatt írtam a diplomamunkámat, ezen készítettem el a főiskolai prezentációkat (beleértve a diplomavédést), most is, ha otthonról dolgozom (szövegírás), linuxot használok, illetve a barátnőm is ezen készíti a beadandóit. Soha nem voltak problémák.

Persze ha makrókkal teli excel fájlokkal kellene dolgoznom, nyilván más lenne a helyzet. De erre - szerencsére - nincs szükségem.

Xubuntu jó választásnak tűnik erre a gépre, sőt, szerintem az Ubuntu is szépen működne - bár a memória lehet, hogy egy picit szűkös.

Igen, a RAM most ennyi, de tervben van egy +256MB bővítés, azért is gondoltam inkább az XUbuntura.
Debiant nem szeretnék, mert az otthoni gépen az van és elég sokszor előjött a kicsit régi csomagok problémája. Bár nem tudom, hogy ilyen szempontból az *Ubuntu mennyire jó ilyen szempontból.

A (X)(K)ubuntu tudomásom szerint erősen Debian-alapú. :-)
Igen, tudom, a Debiannal csak az a bajom, hogy eléggé out-of-date package-ekből van összerakva, és ezért volt szimpatikus az Ubuntu.

Próbáltad már a Zenwalk-ot, vagy a Frugalware-t?
Nem, én mostanában csak az Ubuntut néztem meg, főként azért, mert egyszerűen kezelhetőnek tűnt és ez elég fontos, mert amúgy is elég sok mindent kell mostanában a fejembe tömnöm, úgyhogy egy egyszerűbben kezelhető rendszer jobban fekszik. :-)

Bár a Zenwalk sem néz ki bonyolultnak....

Félévente van új verzió, ami friss, naprakész csomagokat tartalmaz. Itt meg tudod nézni, hogy mikor, milyen csomagokkal jöttek ki az egyes verziók. A most aktuálisban (Edgy) 2.6.17-es kernel van, az áprilisban megjelenő Feisty-ben 2.6.20-as lesz.

Az update nagyon egyszerű, van erre egy grafikus tool (update manager), amivel két klikkeléssel lehet újabb verzióra frissíteni, a szerverről.

Sok újdonság jelenik meg elsők között az Ubuntu-ban (Beryl, upstart), óriási a csomagválasztéka, kiszámítható a megjelenés, és elég nagy tőke, fejlesztőcsapat és felhasználói bázis áll mögötte ahhoz, hogy ne kelljen aggódni a hirtelen megszűnése, fejlesztés leállása miatt.

Hát kérem szépen, egy vinyócsere után (a régi 40 gigás nagyon krahácsolt már, lett bele egy 80-as) sikeresen feltettem az XUbuntut egy Live CD-ről. Viszonylag gyorsan felment, alig kellett valamit megadni, és lám, ezt a postot is már az új rendszer alól írom. A frissítések gyorsan felmentek, tettem fel OOo-t is, majd meglátjuk, hogyan muzsikál.

Egyetlen dolgot nem ismert fel, és ez a notebook 3 gombos (fel/le/némítás) hangerőbűvölő kis panelja. Amúgy minden pöpecül megy. Az X servert még nem néztem meg, hogy mennyire ismerte fel az ATI radeon mobility 9200-as kártyát, de menni megy.

Szóval minden tök jó, mindennel meg vagyok elégedve.

(Nem is tudtam, hogy a Firefoxban van spellchecker, ami web formban is ellenőriz...)

Még egyszer mindenkinek köszi!

1. Az X valószínűleg lekezeli a billentyűket, ha megfelelő modellt választasz (

/usr/share/X11/xkb/

könyvtár) az xkb-val. (nekem Dell laptop billentyűzetem van)
Ha nem találsz előre gyártott megfelelőt, akkor tudatnod kell az X-szel, hogy mit csinál az adott billentyű, keress rá a

hotkeys

programra meg a

keycode

szóra és fogsz sok-sok segítő leírást találni.

2. Rendelni kell hozzájuk műveletet. Én KDE-t használok az alábbi hozzárendelésekkel

XF86AudioLowerVolume -> amixer set Master 1-
XF86AudioMute -> amixer set Master toggle
XF86AudioRaiseVolume -> amixer set Master 1+

Régen próbáltam az Xfce-t, ezért nem emlékszem, hogy ott hol kell beállítani, de te biztos tudod. Sajna a weboldalt sem találom, ahol én is olvastam.
Elsőre ezt adta a gugli: http://linuxsociety.org/howto/dellinspironmmk.html

Halihó!

Nagyon király! A link alapján be tudtam állítani, most már rendben lehet nyomkodni neki a hangerőt! Köszi szépen.
Már csak azt nem találom, hogy hol lehet angol kiosztást _is_ feltenni. Eredetileg magyart jelöltem be, de kellene angol is.

Amúgy feltettem az ATI drivert is, most már van 3D gyorsítás is (bár még csak egy screensaveren láttam, hogy működik). :-)

Az

/etc/xorg.conf

-ban beállítod az xkb-t, Xfce alatt pedig ezzel tudsz egyszerűen váltani a kiosztások között (vagy a konfigban beállított billentyűparanccsal).

Ha minden igaz, akkor ezt Ubuntu alatt a

dpkg-reconfigure <csomagnév>

paranccsal kellene inkább csinálni (és egyszerűbb is). Kipróbálni nem tudom, mert nekem Gentoom van.